Lenovo LOQ 15 2024 (15AHP9) Gaming Laptop AMD Ryzen 7 8845HS - RTX 4050 - 16GB RAM - 512GB SSD - 15.6-inch FHD 144Hz display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
Â
| PERFORMANCE | |
| Brand | Lenovo |
| Series | LOQ Series |
| Type | Gaming Laptop |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 8845HS Processor 3.8GHz (24MB Cache, up to 5.1 GHz, 8 cores, 16 Threads); AMD Ryzen™ AI up to 38 TOPs |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6, Boost Clock 2370MHz, TGP 105W |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 2x 8GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 16GB DDR5-5600 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Storage Slot | Two M.2 slots • One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot • One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Card Reader | None |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Gaming Audio |
| Camera | FHD 1080p with E-shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 60Wh |
| Power Adapter | 170W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| DESIGN | |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 350nits Anti-glare, 45% NTSC, 144Hz, G-SYNC®, FreeSync™ |
| Touchscreen | None |
| Color Calibration | None |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit, English (EU) |
| Case Color | Storm Grey |
| Surface Treatment | Painting |
| Case Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Dimensions (WxDxH) | 359.6 x 264.8 x 22.1-25.2 mm (14.16 x 10.43 x 0.87-0.99 inches) |
| Weight | Starting at 2.4 kg (5.29 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Home, English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 11ax 2x2 + BT5.1 |
| Standard Ports |
|
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year |
| Included Upgrade | None |
| ACCESSORIES | |
| Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)