Dell Inspiron 14 7430 - i7 1355U - 16GB RAM - 512GB SSD - 14-inch FHD 360-degree Touch display - Backlit Keyboard - Fingerprint Reader - 2 Years Warranty in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Brand | Dell |
| Series | Inspiron Series |
| CPU | 13th Generation Intel Core i7-1355U Processor (12MB Cache, up to 5.00 GHz) |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB, LPDDR5, 4800 MHz, integrated |
| Display | 14-inch Full-HD+ (1920 x 1200 pixels), 16:10 aspect ratio; 60Hz refresh rate, Touch display, WVA, TrueLife™, Narrow Border, Pen Support |
| Type | Thin and Light Ultrabook |
| Connections | 1 HDMI 1.4 (The maximum resolution supported over HDMI is 1920x1080 @60Hz. No 4K2K output.) 2 Intel Thunderbolt 4.0 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 Universal Audio Jack* |
| Networking | Intel® Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax, Bluetooth® wireless card |
| Storage | 512GB SSD |
| Size :Height x width x depth | Height (Front): 15.70 mm (0.61 in.) Height (Rear): 17.86 mm (0.70 in.) Height (Peak): 18.50 mm (0.72 in.) Width: 314 mm (12.36 in.) Depth: 227.50 mm (8.95 in.) |
| Battery | 4-Cell 54 Watt-Hours Integrated |
| Camera Webcam | 1080p at 30 fps FHD camera Dual-array microphones |
| Weight | 1.57Kg |
| Audio | 1 headset (headphone and microphone combo) port Stereo speakers with Waves MaxxAudio® Pro, 2 W x 2 = 4 W total |
| Dell Inspiron 14 7430 Price in Nepal | Rs. 174,000 |
| Brand | Dell |
| Series | Inspiron Series |
| CPU | 13th Generation Intel Core i7-1355U Processor (12MB Cache, up to 5.00 GHz) |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB, LPDDR5, 4800 MHz, integrated |
| Display | 14-inch Full-HD+ (1920 x 1200 pixels), 16:10 aspect ratio; 60Hz refresh rate, Touch display, WVA, TrueLife™, Narrow Border, Pen Support |
| Type | Thin and Light Ultrabook |
| Connections | 1 HDMI 1.4 (The maximum resolution supported over HDMI is 1920x1080 @60Hz. No 4K2K output.) 2 Intel Thunderbolt 4.0 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 Universal Audio Jack* |
| Networking | Intel® Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax, Bluetooth® wireless card |
| Storage | 512GB SSD |
| Size :Height x width x depth | Height (Front): 15.70 mm (0.61 in.) Height (Rear): 17.86 mm (0.70 in.) Height (Peak): 18.50 mm (0.72 in.) Width: 314 mm (12.36 in.) Depth: 227.50 mm (8.95 in.) |
| Battery | 4-Cell 54 Watt-Hours Integrated |
| Camera Webcam | 1080p at 30 fps FHD camera Dual-array microphones |
| Weight | 1.57Kg |
| Audio | 1 headset (headphone and microphone combo) port Stereo speakers with Waves MaxxAudio® Pro, 2 W x 2 = 4 W total |
| Dell Inspiron 14 7430 Price in Nepal | Rs. 174,000 |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)