Dell Inspiron 14 5440 - 14Th Gen Intel Core 7 150U - 16GB RAM - 512GB SSD - 14-inch FHD + - Backlight Keyboard - 2 Years Warranty in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Brand | Dell |
| Series | Inspiron Series |
| CPU | Intel® Core™ 7 processor 150U (12MB cache, 10 cores, 12 threads, up to 5.0 GHz) |
| Graphics | Intel® Graphics |
| Memory | 16 GB: 2 x 8 GB, DDR5, 5200 MT/s |
| Display | 14", FHD+ 1920x1200, 60Hz, WVA, IPS, Non-Touch, Anti-Glare, 250 nit, ComfortView |
| Type | Thin and Light Ultrabook |
| Connections | 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® with Power Delivery and DisplayPort™ 1 headset (headphone and microphone combo) port 1 HDMI 1.4 port* 1 power-adapter port *Note: HDMI output supports up to 1920x1080 @ 60Hz, 24bpp. No 4K/2K output supported. |
| Networking | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth® wireless card |
| Storage | 512 GB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Size :Height x width x depth | Height: 0.62 in. – 0.74in. (18.90 mm) Width: 12.36 in. (314.00 mm) Depth: 8.90 in. (226.15 mm) |
| Audio | Stereo speakers with Waves MaxxAudio® Pro and Dolby Atmos Core, 2W x 2 = 4W total |
| Battery | 4-Cell 54 Watt-Hours Integrated |
| Camera Webcam | 1080p at 30 fps widescreen FHD-RGB camera, Dual-array microphones |
| Weight | Weight (Minimum): 3.44 lbs. (1.56 kg) |
| Keyboard | English International backlit keyboard |
| Dell Inspiron 14 5440 i7 Price in Nepal | Rs.142000 |
| Brand | Dell |
| Series | Inspiron Series |
| CPU | Intel® Core™ 7 processor 150U (12MB cache, 10 cores, 12 threads, up to 5.0 GHz) |
| Graphics | Intel® Graphics |
| Memory | 16 GB: 2 x 8 GB, DDR5, 5200 MT/s |
| Display | 14", FHD+ 1920x1200, 60Hz, WVA, IPS, Non-Touch, Anti-Glare, 250 nit, ComfortView |
| Type | Thin and Light Ultrabook |
| Connections | 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® with Power Delivery and DisplayPort™ 1 headset (headphone and microphone combo) port 1 HDMI 1.4 port* 1 power-adapter port *Note: HDMI output supports up to 1920x1080 @ 60Hz, 24bpp. No 4K/2K output supported. |
| Networking | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth® wireless card |
| Storage | 512 GB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Size :Height x width x depth | Height: 0.62 in. – 0.74in. (18.90 mm) Width: 12.36 in. (314.00 mm) Depth: 8.90 in. (226.15 mm) |
| Audio | Stereo speakers with Waves MaxxAudio® Pro and Dolby Atmos Core, 2W x 2 = 4W total |
| Battery | 4-Cell 54 Watt-Hours Integrated |
| Camera Webcam | 1080p at 30 fps widescreen FHD-RGB camera, Dual-array microphones |
| Weight | Weight (Minimum): 3.44 lbs. (1.56 kg) |
| Keyboard | English International backlit keyboard |
| Dell Inspiron 14 5440 i7 Price in Nepal | Rs.142000 |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)