Lenovo Legion 5i Pro 2021 i7 11800H - RTX 3070 - 32GB RAM - 1TB SSD - 16-inch WQXGA display - 165Hz Refresh Rate has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Brand | Lenovo |
| Series | Legion Gaming Series |
| Model | Lenovo Legion 5i Pro 2021 |
| Type | Gaming Laptop |
| Processor | Intel Core i7-11800H (8C / 16T, 2.3 / 4.6GHz, 24MB) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB GDDR6, Boost Clock 1560 / 1620MHz, TGP 140W |
| Chipset | Intel HM570 |
| RAM | 2x 16GB SO-DIMM DDR4-3200 |
| Memory Slots | Two DDR4 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 32GB DDR4-3200 offering |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD โข M.2 2242 SSD up to 512GB โข M.2 2280 SSD up to 1TB |
| Storage Slot | Two M.2 slots โข One M.2 2280 PCIe 3.0 x4 slot โข One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Card Reader | None |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3306 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Nahimic Audio |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 80Wh |
| Max Battery Life | MobileMark 2018: 7.3 hr |
| Power Adapter | 300W Slim Tip (3-pin) |
| DESIGN | |
| Display | 16" WQXGA (2560x1600) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, DisplayHDR 400, Dolby Vision, G-SYNC |
| Touchscreen | None |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Keyboard | Blue Backlit, English |
| Case Color | Stingray (Top), Dove Grey (Bottom) |
| Surface Treatment | Anodize Electrophoresis Deposition |
| Case Material | Aluminum (Top), Aluminium (Bottom) |
| Dimensions (WxDxH) | 356 x 260.2-264.2 x 21.7-26.15 mm (14.02 x 10.24-10.40 x 0.85-1.03 inches) |
| Weight | Starting at 2.3 kg (5.07 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows 10 Home 64, Traditional Chinese / Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6 11ax, 2x2 + BT5.1 |
| Standard Ports |
|
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-Camera shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 3Y Legion Ultimate Support -IPMAIN (ESS) (5WS1C87094) |
| Lenovo Legion 5i Pro 2021 Price in Nepal | Rs. 265,000 |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)