Lenovo LOQ 15 2024 Gaming Laptop 14th Gen Core i7 14700HX - RTX 4060 - 16 RAM - 1TB SSD - 15.6-inch FHD 144Hz display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core™ i7-14700HX, 20C (8P + 12E) / 28T, P-core 2.1 / 5.5GHz, E-core 1.5 / 3.9GHz, 33MB |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 8GB GDDR6, Boost Clock 2370MHz, TGP 115W |
| Chipset | Intel® HM770 Chipset |
| Memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Card Reader | None |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 60Wh |
| Power Adapter | 230W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| DESIGN | |
Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz, G-SYNC® |
| Touchscreen | None |
| Color Calibration | None |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit, English |
| Case Color | Luna Grey |
| Surface Treatment | Painting |
| Case Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
Dimensions (WxDxH) | 359.86 x 258.7 x 21.9-23.9 mm (14.17 x 10.19 x 0.86-0.94 inches) |
Weight | Starting at 2.38 kg (5.25 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Home, Traditional Chinese / Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | Integrated 100/1000M |
WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 11ax 2x2 + BT5.2 |
| Standard Ports |
|
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 2Y Premium Care -IPENTRY (ESS) |
| ACCESSORIES | |
Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution) |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)