Lenovo V15 G3 IAP 2023 Intel Core i7-1255U - 16GB RAM - 512GB SSD - 15.6-inch FHD display - 1 year Warranty in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel Core i7-1255U, 10C (2P + 8E) / 12T, P-core 1.7 / 4.7GHz, E-core 1.2 / 3.5GHz, 12MB |
Graphics | Integrated Intel® Iris® Xe Graphics Functions as UHD Graphics |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory | 16GB DDR4-3200 |
| Memory Slots | One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable |
Max Memory | Up to 16GB (8GB soldered + 8GB SO-DIMM) DDR4-3200 offering |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 3.0x4 NVMe® |
Storage Support | Models with 45Wh battery: one drive, 1x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Storage Slot | Models with 45Wh battery: one M.2 slot • One M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Card Reader | None |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby® Audio™ |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 45Wh |
| Power Adapter | 65W Round Tip (3-pin) |
| DESIGN | |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare |
| Touchscreen | None |
| Keyboard | Non-backlit, English |
| Case Color | Iron Grey |
| Surface Treatment | IMR (In-Mold Decoration by Roller) |
| Case Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
Dimensions (WxDxH) | 359 x 236 x 19.9 mm (14.13 x 9.29 x 0.78 inches) |
| Weight | Starting at 1.7 kg (3.75 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | None |
| Bundled Software | None |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 11ax 2x2 + BT5.1 |
| Standard Ports |
|
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Physical Locks | Kensington® Nano Security Slot™, 2.5 x 6 mm |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | None |
| ACCESSORIES | |
Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution) |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)