Lenovo LOQ Gaming Laptop 2024 Intel Core i5 12450HX - RTX 3050 - 16GB RAM - 512GB SSD - 15.6-inch FHD (1920x1080)144Hz display - 1 Year Warranty in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core™ i5-12450HX, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core up to 4.4GHz, E-core up to 3.1GHz, 12MB |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 6GB GDDR6, Boost Clock 1732MHz, TGP 95W |
| Chipset | Intel® HM670 Chipset |
| Memory | 2x 8GB SO-DIMM DDR5-4800 |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
Max Memory | Up to 32GB DDR5-4800 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Card Reader | None |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 60Wh |
| Power Adapter | 135W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| DESIGN | |
Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz, G-SYNC® |
| Touchscreen | None |
| Color Calibration | None |
| Keyboard | White Backlit, English (EU) |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Case Color | Luna Grey |
| Surface Treatment | Painting |
| Case Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
Dimensions (WxDxH) | 359.86 x 258.7 x 21.9-23.9 mm (14.17 x 10.19 x 0.86-0.94 inches) |
Weight | Starting at 2.38 kg (5.25 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Home Single Language, English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | Integrated 100/1000M |
WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 11ax 2x2 + BT5.2 |
| Standard Ports |
|
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for LOQ 15IAX9 |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | None |
| ACCESSORIES | |
Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution) |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)