Lenovo ThinkBook 15 Gen 2 i5 11th Gen - 8GB RAM - 512GB - 14-inch FHD display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel Core i5-1135G7 (4C / 8T, 2.4 / 4.2GHz, 8MB) |
| Graphics | Integrated Intel Iris Xe Graphics functions as UHD Graphics |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory | 8GB DDR4-3200 |
| Memory Slots | One memory soldered to system board, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 40GB (8GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-3200 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe + 1TB HDD 7200rpm 2.5" |
| Storage Support | HDD/SSD mode: up to two drives, 1x 2.5" HDD + 1x M.2 SSD β’ 2.5" HDD up to 2TB β’ M.2 2242 SSD up to 512GB β’ M.2 2280 SSD up to 1TB |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio |
| Camera | 720p with Privacy Shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 45Wh |
| Max Battery Life | MobileMark 2018: 6 hr (45Wh) |
| Power Adapter | 65W USB-C (3-pin) |
| DESIGN | |
| Display | 14" FHD (1920 x 1080 pixels) IPS 250nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Touchscreen | None |
| Keyboard | Backlit, English |
| Case Color | Mineral Grey |
| Surface Treatment | Anodizing Sandblasting |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Dimensions (WxDxH) | 323 x 218 x 17.9 mm (12.72 x 8.58 x 0.7 inches) |
| Weight | 1.4 kg (3.09 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows 10 Home 64 |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M |
| WLAN + Bluetooth | 11ax, 2x2 + BT5.1 |
| Standard Ports |
|
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | Touch Style |
| Physical Locks | Kensington Nano Security Slot |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year,Β |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|
| Other Certifications | TΓV Rheinland Low Blue Light |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)