Lenovo IdeaPad L3 15ITL6 Celeron 10th Gen - 4GB RAM - 256GB SSD - 15.6-inch FHD display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Processor | Intel Celeron 6305 (2C / 2T, 1.8GHz, 4MB) |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory | 4GB Soldered DDR4-2933 |
| Memory Slots | One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 8GB (4GB soldered + 4GB SO-DIMM) DDR4-2933 offering |
| Storage | 256GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe |
| Storage Support | Up to two drives, 1x 2.5" HDD + 1x M.2 SSD โข 2.5" HDD up to 2TB โข M.2 2242 SSD up to 512GB โข M.2 2280 SSD up to 1TB |
| Card Reader | None |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio |
| Speakers | Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio |
| Camera | 720p with Privacy Shutter |
| Microphone | Mono |
| Battery | Integrated 36Wh |
| Max Battery Life | MobileMark 2018: 6.5 hr |
| Power Adapter | 65W Round Tip (2-pin, Wall-mount) |
| DESIGN | |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 250nits Anti-glare |
| Touchscreen | None |
| Keyboard | Non-backlit, English |
| Case Color | Blizzard White |
| Surface Treatment | IMR (In-Mold Decoration by Roller) |
| Case Material | PC + ABS (Top), PC + ABS (Bottom) |
| Dimensions (WxDxH) | 363 x 254.6 x 22.9 mm (14.29 x 10.02 x 0.9 inches) |
| Weight | 2.2 kg (4.8 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows 10 Home 64, Traditional Chinese / Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M |
| WLAN + Bluetooth | 11ac, 2x2 + BT5.0 |
| Standard Ports |
|
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | None |
| Physical Locks | Kensington Security Slot |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Depot |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)