Lenovo ThinkBook 16 Gen 6 Intel® Core i7-1355U - 16GB RAM - 512GB SSD - 16-inch FHD display - Backlight Keyboard has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core™ i7-1355U, 10C (2P + 8E) / 12T, P-core 1.7 / 5.0GHz, E-core 1.2 / 3.7GHz, 12MB |
Graphics | Integrated Intel® Iris® Xe Graphics Functions as UHD Graphics |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5200 |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
Max Memory | Up to 64GB DDR5-5200 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB • M.2 2280 SSD up to 2TB |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby® Audio™ |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 71Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) |
| Special Features | Modern Standby |
| DESIGN | |
Display | 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Touchscreen | None |
| Keyboard | Backlit, English |
| Case Color | Arctic Grey |
| Surface Treatment | Anodizing Sandblasting |
| Case Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
Dimensions (WxDxH) | 356 x 253.5 x 17.5 mm (14.01 x 9.98 x 0.69 inches) |
Weight | Starting at 1.7 kg (3.75 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Pro, Traditional Chinese / Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6E, 11ax 2x2 + BT5.3 |
| Standard Ports |
|
| Docking | Various docking solutions supported via Thunderbolt™ or USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkBook 16 G6 IRL |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Integrated in Power Button |
| Physical Locks | Kensington® Nano Security Slot™, 2.5 x 6 mm |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| MANAGEABILITY | |
| System Management | Non-vPro® |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 3Y Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in |
| ACCESSORIES | |
Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
Green Certifications |
|
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution) |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)