Lenovo ThinkPad P14s i7 11th Gen - NVIDIA Quadro T500 - 16GB RAM - 512GB SSD - 14-inch FHD display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Brand | Lenovo |
| Processor | Intel Core i7-1165G7 (4C / 8T, 2.8 / 4.7GHz, 12MB) |
| Graphics | NVIDIA Quadro T500 4GB GDDR6 |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory | 16GB Soldered DDR4-3200 non-ECC |
| Memory Slots | One memory soldered to system board, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 48GB (16GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-3200 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2280 PCIe x4 NVMe Opal2 |
| Storage Support | One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD |
| Type | Workstation Laptop |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio |
| Camera | IR & 720p with Privacy Shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 50Wh |
| Max Battery Life | MobileMark 2018: 9.7 hr JEITA 2.0: 16 hr |
| Power Adapter | 65W USB-C Slim (3-pin) |
| DESIGN | |
| Display | 14" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare |
| Touchscreen | None |
| Color Calibrator | None |
| Keyboard | Backlit, English |
| Case Color | Black |
| Case Material | PC + ABS (Top), PC + ABS / Talc15 + Magnesium Alloy (Keyboard Cover), PA / 50% GF (Bottom) |
| Dimensions (WxDxH) | 329 x 227 x 17.9 mm (12.95 x 8.94 x 0.70 inches) |
| Weight | 1.469 kg (3.24 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows 10 Pro 64, Traditional Chinese / Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | None |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M |
| WLAN + Bluetooth | Intel AX210 11ax, 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | None |
| SIM Card | None |
| NFC | None |
| Standard Ports |
|
| Optional Ports (configured) |
|
| Monitor Cable | None |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Smart Card Reader | None |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip |
| Physical Locks | Kensington Security Slot |
| Other Security |
|
| MANAGEABILITY | |
| System Management | None |
| SERVICE | |
| Warranty | 1-year, Depot |
| ACCESSORIES | |
| Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| Lenovo ThinkPad P14s Price in Nepal | Rs. 225,000 |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)