Lenovo ThinkBook 15 i5 10th Gen - 8GB RAM - 512GB SSD - 15.6-inch FHD display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core™ i5-1035G1 (4C / 8T, 1.0 / 3.6GHz, 6MB) |
| Graphics | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 1x8GB SO-DIMM DDR4-3200 |
| Memory Slots | One DDR4 SO-DIMM slot |
| Max Memory | Up to 32GB DDR4-3200 |
| Storage | Optional |
| Storage Support | Up to two drives, 1x 2.5" HDD + 1x M.2 2242/2280 SSD • 2.5" HDD up to 2TB • M.2 2280 SSD up to 1TB • M.2 2242 SSD up to 512GB • Optional Intel® Optane™ Memory integrated with SSD, M.2 |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio™ |
| Camera | 720p with ThinkShutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 45Wh |
| Power Adapter | 65W Slim Tip |
| DESIGN | |
| Display | 15.6" FHD (1920x1080) TN 220nits Anti-glare |
| Touchscreen | None |
| Keyboard | Non-backlit, English (UK) |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad |
| Case Color | Mineral Grey |
| Surface Treatment | Anodizing sandblasting |
| Case Material | Aluminium (Top), PC + ABS (Bottom) |
| Dimensions (WxDxH) | 364 x 245 x 18.9 mm (14.33 x 9.65 x 0.74 inches) |
| Weight | 1.8 kg (3.97 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | FreeDOS |
| Bundled Software | None |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M |
| WLAN + Bluetooth | 11ac, 2x2 + BT5.0 |
| Standard Ports |
|
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | Touch Style |
| Physical Locks | Kensington® Security Slot™ |
| Other Security | ThinkShutter camera cover |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Depot |
| Included Upgrade | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810G military test passed |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)