HP Notebook 15-EF2127 Ryzen 5 5500U - 8GB RAM - 256GB SSD - 15.6-inch FHD display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Brand | Hewlett Packard (HP) |
| Product number | 4J0V2UA |
| Product name | HP Laptop 15-ef2127wm |
| Microprocessor | AMD Ryzen 5 5500U (up to 4.0 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) |
| Chipset | AMD Integrated SoC |
| Memory, standard | 8GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 4 GB) |
| Video graphics |
|
| Hard drive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Wireless connectivity | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 combo |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 1.4b; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 35.85 x 24.2 x 1.79 cm |
| Weight | 1.69 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC power adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 9 hours and 30 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 9 hours |
| Webcam | HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Audio features | Dual speakers |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)