HP Omen 16 2024 i7 14650HX - RTX 4060 - 16GB RAM - 512GGB SSD - 16.1-inch FHD 144Hz display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Brand | Hewlett-Packard (HP) |
| Product name | OMEN by HP Laptop 16 |
| Microprocessor | Intel® Core™ i7-14650HX (up to 5.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 16 cores, 24 threads) |
| Chipset | Intel HM770 |
| Memory, standard | 16GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Video graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) |
| Hard drive | 512 GB PCIe NVMe TLC M.2 SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 16.1-40.9 cm (16.1)) diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Type | Gaming Laptop |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 36.9 x 25.94 x 2.35 cm |
| Weight | Starting at 2.39 kg |
| Power supply type | 230 W AC power adapter |
| Battery type | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Battery life mixed usage | Up to 5 hours and 30 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 6 hours and 30 minutes |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Audio | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Operating system | Windows 11 Home 64 |
| HP Omen 16 2024 Price in Nepal | Rs. 199,000/- |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)