HP Notebook 14-EP0792WM 13th Gen Intel Core I3-N305 - 8GB RAM - 256GB SSD - 14-inch HD display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Brand | Hewlett-Packard (HP) |
| Product name | HP Notebook 14-EP0792WM |
| Type | Budget Notebook |
| Microprocessor | Intel® Core™ i3-N305 (up to 3.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads) |
| Chipset | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Memory, standard | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Video graphics | Integrated Intel® UHD Graphics |
| Hard drive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 14" diagonal HD display |
| Wireless connectivity | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5.3 compatible combo (supporting Gigabit data rate) |
| External ports | (2) USB 3.2 Gen 1.0 Type-A ports; 5 Gbps signaling rate (1) USB 3.2 Gen 1.0 Type-C port; 5 Gbps signaling rate (data transfer only; charging or external monitors not supported) (1) Headphone/microphone combo port (1) HDMI v1.4b output port (1) AC Smart pin adapter plug |
| Minimum dimensions (W x D x H) | (W x D x H) 12.74 x 8.46 x 0.70 in (front); 12.74 x 8.46 x 1.28 in (rear) |
| Weight | Starting at 1.4 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC power adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 5 hours and 30 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 6 hours |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Privacy camera shutter door Supported audio software: Beam forming Echo cancellation Noise suppression |
| Audio features | Dual speakers |
| HP Notebook 14-EP0792WM Price in Nepal | Rs. 57,000 (HP Notebook 14-EP0792WM) |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)