HP Pavilion 15-EH1070 Ryzen 7 5700U - AMD VEGA 8 - 8GB RAM - 512GB SSD - 15.6-inch FHD display - Backlight Keyboard - Fingerprint Reader has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| CPU | AMD Ryzen™ 7 5700U (1.8 GHz base clock, up to 4.3 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| RAM | 8GB DDR4-3200 SDRAM (2 x 4 GB) |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen | 15.6-inch Full-HD (1920 x 1080 pixels) IPS LCD Display, micro-edge, BrightView, 250 nits brightness, 45% NTSC color coverage |
| Hard Drive | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Memory Speed | 3200MHz |
| Graphics | AMD Radeon™ Graphics |
| Ports | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.0; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Wireless Type | Intel® Wi-Fi 6 AX200 (2x2) and Bluetooth® 5 combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| AUDIO | Dual speaker |
| Dimensions | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Batteries | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Weight | 1.75 kg |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)