HP Notebook 15-FC0039WM Ryzen 5 7520U - 8GB RAM - 256GB SSD - 15.6-inch FHD display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Brand | Hewlett-Packard (HP) |
| Product name | HP Notebook 15-FC0039WM |
| Type | Budget Notebook |
| Microprocessor | AMD Ryzen™ 5 7520U (up to 4.3 GHz maximum boost clock, 4 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads) |
| Chipset | AMD Integrated SoC |
| Memory, standard | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Video graphics | AMD Radeon™ Graphics |
| Hard drive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 15.6" diagonal,FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, antiglare, 250 nits, 45% NTSC |
| Wireless connectivity | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5.3 compatible combo (supporting Gigabit data rate) |
| External ports | (2) USB 3.2 Gen 1.0 Type-A ports; 5 Gbps signaling rate (1) USB 3.2 Gen 1.0 Type-C port; 5 Gbps signaling rate (data transfer only; charging or external monitors not supported) (1) Headphone/microphone combo port (1) HDMI v1.4b output port (1) AC Smart pin adapter plug |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 35.98 x 23.6 x 1.86 cm |
| Weight | Starting at 1.6 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC power adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 5 hours and 30 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 6 hours |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Privacy camera shutter door Supported audio software: Beam forming Echo cancellation Noise suppression |
| Audio features | Dual speakers |
| HP Notebook 15-FC0039WM Price in Nepal | Rs. 63,000 (HP Notebook 15s-EQ2115AU) |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)