HP OMEN 16 2024 Gaming Laptop Intel Core i7 14700HX - RTX 4070 - 16GB RAM - 512GB SSD - 16-inch FHD 165Hz display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Brand | Hewlett-Packard (HP) |
| Series | Omen Series |
| Product number | |
| Product name | HP OMEN 16 Gaming Laptop |
| Microprocessor | Intel® Core™ i7-14700HX (up to 5.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 33 MB L3 cache, 20 cores, 28 threads) |
| Chipset | Intel® HM770 |
| Memory, standard | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Video graphics | NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU (8 GB GDDR6 dedicated) |
| Hard drive | 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD (4x4 SSD) |
| Display | 40.9 cm (16.1") diagonal, FHD (1920 x 1080), 165 Hz, 7 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB |
| Type | Gaming Laptop |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| External ports | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 36.9 x 25.94 x 2.35 cm |
| Weight | 2.39Kg |
| Power supply type | 330 W Smart AC power adapter |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Battery type | 6-cell,83 WhLi-ionpolymer |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Audio features | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| HP Omen 16 2024 Price in Nepal | Rs 2,55,000- |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)