HP Omen 16 2021 i7 11800H 8 Core - RTX 3050Ti - 16GB RAM - 512GGB SSD - 16.1-inch FHD 60Hz display in Nepal has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| Brand | Hewlett-Packard (HP) |
| Series | Omen Series |
| Product number | 492J0PA |
| Product name | OMEN by HP Laptop 16-b0004TX |
| Microprocessor | Intel Core i7-11800H (up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 8 cores) |
| Chipset | Intel HM570 |
| Memory, standard | 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Video graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated) |
| Hard drive | 512 GB PCIe NVMe TLC M.2 SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 16.1-inch IPS display; Full-HD (1920 x 1080 pixels), micro-edge, anti-glare, 300 nits, 100% sRGB |
| Type | Gaming Laptop |
| Wireless connectivity | Intel Wi-Fi 6E AX210 (2x2) and Bluetooth® 5.2 combo (Supporting Gigabit data rate) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 mini DisplayPort™; 1 RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 36.92 x 24.8 x 2.3 cm |
| Weight | Starting at 2.3 kg |
| Power supply type | 200 W Smart AC power adapter |
| Battery type | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Audio features | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| HP Omen 16 2021 Price in Nepal | Rs. 143,000 |

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)